• Disain
  • 27.11.2018
  • YIT
  • 568 vaatamist

Sisustustrendid 2019: värvid on taas IN!

Iga-aastasel Soomes toimuval Elamumessil tutvustatakse tulevasi trende nii kodusisustuses, aedade lahendustes, ruumiplaneeringute, ehitusmaterjalide ja mööbli näol. Messi omanäoline kontseptsioon näeb ette uuele maa-alale linnaku ehitamist, mis messi lõppedes elanikega täitub. 2018. aasta mess on selleks korraks läbi ja välja tulnud mitmete omanäoliste kujundusvõtetega.

Esmalt märgin ära, et stiile ja suundi on mitmeid ning üht või teist valida on keeruline. Lihtsaim viis valiku tegemiseks on keskkond ja interjöör omavahel mängima panna, kuid ära ei tohi unustada ka isiklikku maitset!

haecker_YIT_trendid.2019_1.jpg
  • Südameid vallutav industriaalne disain on küll omanäoline, kuid suhestub pigem endiste tööstuspiirkondade või sellelaadsete hoonetega;
  • Minimalistlik põhjamaa disain on saanud klassikaks, mis mugandades on justkui sobilik enamikesse ruumidesse;
  • Maalähedane disain on armas ja soe, mistõttu näeme seda vaiksetes ja rahulikes elamurajoonides;
  • Luksuslik ja kallis look kõneleb linnasüdames paikneva modernse piirkonnaga.

Tõsi, kujundusvõtteid võib omavahel kombineerida ning ükski lahendus ei peagi olema stiilipuhas. Niisiis leia omale meelepärane väljund ja kombineeri julgesti!

 

VÄRVIGAMMA JA TOONID

Ajakirju ja blogisid sirvides aimame vaistlikult ette järgmise aasta trende. Tihti leitakse inspiratsiooni neistsamadest ajakirjadest, blogidest, messidelt ja näitustelt, käsitsi valmistatud mööbliesemest, tarbekunstist aga miks mitte ka abstraktsest kunstist.

Arhitektuuris ja sisekujunduses on suur rõhk värvi- ja valgusteoorial. Eks see ole ju meeleolu loomisel ning ruumi kujundamisel nii-öelda algus ja lõpp. Kasutades valgeid ja selle murtud toone, saame luua avara ja valgusküllase ruumi; kasutades identses ruumis tumedaid, poriseid ja tuhmunud toone, loome sinna hoopis teistsuguse tundmuse. Julgust kogunud aktsentvärvid ja rahulikest gammadest väljahüppavad julged toonid on meie maitsepaletti kinnistuma hakanud. Pikalt moes olnud heledad ja kreemikad toonid otsivad teistmoodi väljundit erksate ja tumedate kontrastide näol.

blavkmore_YIT_trendid.2019_1.jpg

haecker_YIT_trendid.2019_2.jpg

Sügavad punased-sinised, sinepikollased, virsikuroosad, kulunud telliskivioranžid, mahedad rohelised ning mahlased violetsed toonid – niisuguseid kontraste ja varjundeid näeme kodudes üha rohkem. Julgemad on võtnud nõuks kasutada ka kuldseid ja messingikarva valamuid, segisteid, lambikupleid, miks ka mitte ukselinke, pistikupesasid ja stepsleid.

 

KONTRASTID

Olgu rõhutatud, et sisustuselemendile (tool, diivan, laud, kapp või muu) annab ilme selle viimistlus (loe: värv ja materjal). Seda märkust meeles pidades, on julgemad inimesed klassikaliseid heledaid pindu kaunistanud kontrasti pakkuvate mustade, tumehallide, sügavsiniste, smaragdroheliste ja ka mahlakate punaste detailidega. 
Ka väike must element heledal seinal mõjub jõulise ja märgilisena.

asuntomessut_YIT_trendid_2.jpg
asuntomessut_YIT_trendid_2019_3.jpg asuntomessut_YIT_trendid_2019_4.jpg asuntomessut_YIT_trendid_2019_5.jpg

 

MUSTRID JA FUNKTSIONAALSUS

Taas näeme seintel ilutsemas mustreid – olgu need kontrastsed tapeedid või mustrisse värvitud laotused. Kümne aasta tagused toon-toonis kattega tapeedid on end ammendanud.

Pelgalt ilusasti disainist jääb väheks: olulised on materjalide omadused, mis lubavad meil kiire elutempo juures kodu koristamisele minimaalselt aega kulutada. Olgu selleks ülitugeva pinnaviimistlusega materjalid ja tasapinnad või säbrulised seinatoonid ja mustuse eest kaitsevärvust pakkuvad tumedamad põrandad.

Öeldakse, et kohvikuid, restorane, hotelle ja muid avalikke ruume hinnatakse nende tualettruumide järgi. Ju ole sellest mõttest ainet saadud, sest vannitubadesse on hakatud paigaldama keraamilisi plaate, mida kaunistavad ornamendid või kombineeritud plaadilaotused.

interiorzine_jung_YIT_trendid.jpg interiorzine_YIT_trendid_1.jpg

 

ROHELUS JA LOODUS

Selleks, et kodu elama panna, on ka kõige taimekartlikumad inimesed neid (või vähemalt taimemotiividega mustreid) sisekujundusse pikkinud. Nii kaunistatakse klassikalises mustvalge kombinatsioonis lahendatud tube elavdatakse roheliste aktsentide ja naturaalsete puidust detailide abil.

asuntomessut_YIT_trendid_2019_10.jpg haecker_YIT_trendid.2019_3.jpg asuntomessut_YIT_trendid_2019_7.jpg

 

VALGUS

Valgustus ja valgus on ikka omal kohal! Isikupära otsivad inimesed hoolitsevad selle eest, et ka lakke vaadates silm puhkaks. Valgustid on need, mille valikul tuleb lähtuda vastava ruumi funktsioonist (kontorina kasutatav tuba, magamistuba, lastetuba, mängutuba, köök, puhkeruum, elutuba jne). Lühtreid ja valgusteid on seinast seina –ütleme nii, et moes on see, kui omavahel harmoneerub seesama valgusti ja teda ümbritsev ruum! boconcept_YIT_trendid.jpg

 

TEKSTIIL JA PEHME MÖÖBEL

Ajatuna paistvad naturaalset oranžikas-pruuni tooni pehme mööbli katted on taas inimeste südames. Heledate või just vastupidi, tumedate toonide taustal mõjub see julge ja isikupärasena. 

Võibolla alguses ehmatav nii-ajast-ja-arust-toon koos modernse disainiga võib mõjuda hoopis puhta ja omanäolisena. Pruunid diivanid, tumbad, järid, tugitoolid, voodipeatsid lisavad kodule naturaalsust. NB! Seejuures ärme unusta, et rõhk on sõnapaaril ajatu disain – see tähendab, et üleliia puhvis ja massiivne mööbel tasuks jätta õiget aega ja kohta ootama.

boconcept_YIT_trendid_2.jpg
boconcept_YIT_trendid_4.jpg boconcept_YIT_trendid_5.jpg boconcept_YIT_trendid_3.jpg

 

MATERJALID

Jällegi peame meeles, et valge minimalism ja futuristlikult siledad pinnad on vähemalt mõneks ajaks moest eemale tõrjutud. Selle asemel näeme, et naturaalsed materjalid ja sügavad värvikombinatsioonid on tõusuteel: tume puit, looduslähedased rohekad, savikarva sinised. Futuristliku trendi asemel moodi tulnud puidu- ja kivipinnad on katsudes pehmed, soojad ja mahedad. Uuenduslikud mööblivalmistajad pakuvad ka täiesti omanäoliseid ja kaasaegseid materjale: põnevalt töödeldud roostevaba teras, tsementpinnad (millegipärast nimetatakse neid betoonpindadeks), pressitud kivimid ja palju muud.

asuntomessut_YIT_trendid_2019_9.jpg Sbabo_Cucine_YIT_trendid_2019.jpg

 

VORMID

interiorzine_crosbtstudios_YIT_trendid_2019.jpg Usun, et nõustute, kui pakun, et asju on meil kõigil ülearu palju. Sellest on inspiratsiooni saanud ka mööblidisainerid ja sisearhitektid, kes kasutavad pigem kompaktseid, minimalistlikus võtmes selgeid struktuure. Puhtad vormid kõnetavad, sest jätavad ruumi ka avarusele ja tühjusele.