• YIT 30
  • 05.05.2021
  • AS YIT Eesti

Sindi-Harku elektriliinide vaiatööd – kõige suurema haardealaga projekt

Harku-Lihula-Sindi 170-kilomeetrise uue elektriliini rajamise eesmärgiks oli kogu Eesti mandriosa elektrivarustuse tagamine. "Elektriliin on välja töötatud, et hoida Eesti tarbjate tuled põlemas sõltumatult Venemaa ja Valgevene elektrisüsteemidest,“ rääkis projektijuht Martin Vaga.

Harku-Sindi uue kõrgepingeliini ehitus on olnud üks suurimaid siseriiklikke infrastruktuuri projekte – liin läbib kolme maakonda ning 11 valda.

„See oli meeletult mastaapne projekt. Meie meeskond oli justkui rändtsirkus – pidime kogu ehitusmaterjali koguaeg kaasas kandma, et ühest punktist järgmisesse edasi liikuda. Tööde tegemiseks pidime läbima soid ja metsi, et seal 420 mastile üle 62 000 meetri vaiu puurida,“ rääkis Vaga.

Kokku läbis ehitusmeeskond üle 200 kilomeetri, paigaldades iga 200 meetri tagant uue masti. „Kuulsaim neist on Soorebane – erilise välimusega roostekarva terasest valmistatud kõrgepingeliini nurgamast Kuistlema raba serval. Soorebane on kolme jalaga ja toetub kolmele vundamendile. Raba servas oli igale vundamendile vaja rammida 18 meetri sügavused vaiad. 38 tonni kaaluva Soorebase jalge alla paigaldasime kokku üle 400 meetri vaiu,“ kommenteeris Vaga.