• YIT 30
  • 24.10.2021

Algi elamukvartal – kõige hõljuvamad majad

Jõudes Tallinnas Löwenruh pargi lähistel jalutades Algi 59 kortermajade juurde, võib esmapilgul pisut segadusse sattuda – helevalge fassaadiga kortermajad justkui hõljuksid õhus! Koolist saadud füüsikateadmised seavad selle mõtte ilmselt kahtluse alla. Meie YIT-s aga teame, et majade hõljuma panemiseks pole vaja mitte võluvõimeid, vaid õigete toonide ja materjalide kooslust ning nutikat arhitektuurilist lahendust.

YIT projekteerimise projektijuhi Sirle Matteuse sõnul ehitati Algi tänavale majad, mille esimene korrus eristub nii materjalivalikult kui detailides ülemistest korrustest ning see toob kvartalisse visuaalselt nauditavat vaheldusrikkust.

„Esimese korruse seinad said viimistletud detailsema tekstuuriga tumeda tellisplaadiga. Ülemised helevalged korrused aga moodustasid ühtse, alumise tumeda plaadiga heas kooskõlas oleva monoliitse terviku,“ rääkis Matteus.

Esimese korruse korterid varustati puitkattega terrassidega, kuhu privaatsema õhkkonna loomiseks paigutati eraldavad haljastuskastid ning panipaigad hooajalise välimööbli või muu sisustuse hoiustamiseks.

Ühtekokku ehitati Algi tänavale 2018. aastal neli kolmekorruselist maja 76 korteriga. Kodude loomisel lähtuti eelkõige hubasusest, mugavusest ja klientide soovidest. Näiteks olid korterid planeeritud nii, et pesupesemine oli viidud vannitubadest eraldi majapidamisruumidesse, mis kliente väga rõõmustas.

Privaatne keskkond

Sirle Matteuse sõnul võeti projekteerides eesmärgiks, et kesklinna läheduses asuvad kortermajad moodustaks omaette tervikliku elukeskkonna. “Algi kortermajad on ümbritsetud koduse puitaia ja liugväravatega, hoovi keskmes asuvad laste mänguväljakud koos ainulaadse künkana mõjuva liumäe ning piirkonnale omase rohelusega. Autod koduõele ei pääse, mistõttu saavad lapsed ohutult koduhoovis aega veeta,” rääkis ta.

Matteuse sõnul kulges kortermajade ehitus plaanipäraselt, küll aga pakkus mõttetööd projekteerimisprotsess. “Proovikiviks said hoonete vundamendid, sest kinnistu paiknes geoloogiliselt halvasti kandvatel pinnasekihtidel,” meenutab Matteus. Tema sõnul tehakse selliste kinnistute puhul tavaliselt  hoonetele vaivundamendid. Algi tänava projekti puhul leiti ekspertide abil aga võimalus rajada hooned plaatvundamentidele.

Igas mõttes õnnestunud

Matteuse sõnul jäid vastsed elanikud arendusega väga rahule, sest asukoht oli hea ning korterid vaatamata kompaktsusele hea planeeringuga. “Algi 59 kortermajade hoovis olles on tunne, justkui oleksid sattunud hubasesse väikelinna,” sõnas ta.

Tänu Algi tänaval asuvate kortermajade eriilmelisele fassaadile pälvis see projekt YIT 30. juubeliaasta puhul kõige hõljuvamate kortermajade tiitli.