• YIT 30
  • 14.05.2021
  • AS YIT Eesti

Rotermanni kvartal – kõige kitsamates tingimustes toimunud ehitustööd

Rotermanni kvartal on endine tööstuspiirkond Tallinna südames, millele anti 2000. aastate alguses uus elu. Miljööväärtuslikuks piirkonnaks nimetatud Rotermanni kvartalis pidid sõbralikult koos eksisteerima uue funktsiooni leidnud vanad tööstusehitised ja kaasaegne arhitektuur. YIT rolliks sai sealsetes keerulistes oludes uue maa-aluse parkla rajamine.

YIT on osalenud Rotermanni kvartali ehitustöödel kahes etapis, millest esimene oli aastatel 2014-2015 ja teine 2019. „Meie inseneride erioskused olid vajalikud, et luua muinsuskaitse all olevate väärtuslike ajalooliste ehitiste alla kahekorruseline maa-alune parkimismaja. Parkimismaja rajamisega samal ajal toimus selle kohale uute kaupluse-, kontori- ja elamuhoonete ehitamine,“ meenutas projektijuht Martin Vaga.

Parkimismaja ehitus hõlmas endas ka 1910. aastal püstitatud katlamaja korstnale uue vundamendi rajamist. „Korstna puhul oli tegemist avariilise ehitisega, kuna selle puitparvel asuva vundamendi ebaühtlase vajumi tõttu oli korstna ülemine ots ligi pool meetrit mere poole kaldu. Uus maa-alune parkimismaja tuli rajada aga vana korstna ümber, minnes korstna taldvundamendist viis meetrit madalamale,“ rääkis projektijuht.

Igasugune ehitustöö 54-meetrise korstna ümber oli väga riskantne ning nõudis korstna liikumiste igapäevast monitoorimist. „Uue vundamendi valmides õnnestus meil korstna kallet vähendada ja korsten stabiliseerida, kuid lõplikud mõõdistused näitasid, et korsten vajus tööde käigus siiski 10 cm allapoole. Seda ei märka aga ilmselt ka kõige teravama silmaga inimene,“ kommenteeris Vaga.

Kogu ehitustöö toimus äärmiselt kitsastes tingimustes vanade miljööväärtuslike majade vahel, kuhu vaevu vajalike masinatega sisse mahtus. „Ehitustööde logistika korraldamine oli korralik väljakutse, kuna olematu liikumisruumiga objektile pidid ära mahtuma kaks suurt puurmasinat koos betooniautode ja kaevetehnikaga. Väljakutseid ja õppetunde pakkus see projekt aga küllaga ning mind on kutsutud ehitusest rääkima nii kohalikele seminaridele kui ka rahvusvahelistele konverentsidele. Lisaks on antud projektist kirjutatud artikkel raamatusse „100 aastat TTÜ Ehitusinsenere“,“ sõnas Vaga.