• YIT 30
  • 25.05.2021
  • AS YIT Eesti

Põlva, Väike-Maarja, Valga, Pärnu keskväljakud – Kõige pidulikum projekt (EV100)

Üks keskväljak paikneb - nagu nimigi ütleb - kõige keskel ja on linna süda. Seeläbi on see kõigile enim näha ja linnarahvas paneb muutust kohe tähele. Keskväljakute olulisust märkasime ka meie, kui saime Eesti Vabariigi 100 sünnipäeva puhul korda teha Põlva, Väike-Maarja, Valga ja Pärnu keskväljakud. Kõik projektid olid omanäolised ning panid YIT ehitajate teadmised korralikud proovile.

Põlva keskväljak
Põlva keskväljak

Pärnu ootas Hiina järgi

Pärnu keskväljaku tööde üldine koordinaator Priit Kuldsaar mäletab, et ehitustööd, mis kestsid natuke üle kolme kuu, olid parajalt pingelised. “Pärnu keskväljaku kivimaterjalid tulid teist poolt maakera Hiinast, mis tähendas, et kogu materjaliga seonduv logistika pidi täpipealt paigas olema. Ehitamise aeg oli ju ainult kolm kuud,” meenutab ta. Nii pakkusid keskväljaku kivid ehitajatele parasjagu stressi ja närvitsemist. Seda süvendas ka asjaolu, et keskväljak pidi valmis saama jaanipäevaks, mil sinna oli planeeritud juba kontsert. “Kõik muidugi lõpuks õnnestus, kuigi tol ajal tundus õnnestumine kohati isegi ebareaalsena,” räägib Kuldsaar. Kokkuvõttes jäid linnaelanikud väljakuga rahule ning uut linnasüda käisid isegi uudistamas ka teiste linnade meerid ja ajakirjanikud.
Pärnu keskväljak-1_1920x1080.jpg


Põlva, Valga ja Väike-Maarja läbisid suure muutuse

Põlva ja Valga keskväljakute valmimise eest vastutas YIT-i Lõuna piirkonna juht Benno Paas, kelle sõnul võib projektidest palju õppida. “Näiteks konstrueerime esimest korda purskkaevu, mis on väga spetsiifilise ehitusega ja mida me polnud varem teinud. Lisaks oli palju väikest nokitsemist,” meenutab Paas. Põlva keskväljakule paigaldati ka kõrged paviljonid ning Valga linnarahvas sai peale keskväljaku ka uue mänguväljaku. Nii nagu Pärnu puhulgi, võtsid Valga ja Põlva linnarahvad uued keskväljakud vaid rõõmusuil vastu.

Väike-Maarja keskväljaku ehitamise eest vastutanud YIT-i projektijuht Lauri Kanarbik mäletab, et linnasüda läbis ehitu kuude jooksul korraliku muutuse: “Varem oli keskväljak ja selle ümbrus amortiseerunud, basseinid kinnikasvanud ja prügi täis. Peale ehitustöid oli väljak meeldiv ja kutsuv koht, kus kohalikud inimese saavad aega veeta.” Kõik ehitustööd tehti valvsa kullipilgu all, sest tellija asus täpselt platsi kõrval.

Neli uhiuut keskväljakut valmisid kõik Eesti Vabariigi 100 sünnipäeva puhul 2018. aasta jooksul. Just seetõttu, et väljakud ehitati nii uhke aastapäeva puhul, on nad saanud ka kõige pidulikuma projekti tiitli.

Tagantjärele võib öelda, et kuigi projektid tõid omamoodi väljakutseid on neil üks osa ühine - kõigi linnade elanikud said uue linnasüda ja koha, kus mõnusalt aega veeta.