• YIT 30
  • 30.06.2021

Marjamaa kodud - kõige innovaatilisem koduarendusprojekt

Marjamaa kodude ehitamine on olnud üks YIT kõige innovaatilisemaid projekte. Kahe aasta jooksul väldanud tööde käigus said meie ehitajad hulganisti uusi teadmisi ning kasutada lahendusi, millega YIT ei olnud varasemalt Eestis kokku puutunudki. Uusi lahendusi saime kasutada alates vannitoast kuni välisseinteni.

Toonane projektijuht Märt Kakkum meenutab, et Marjamaa arenduse puhul oli tegemist innovaatilise projektiga, sest kasutati mitmeid uudseid lahendusi. “Näiteks kasutasime majade välisseintena tehases toodetud puitelemente, mis tarniti objektile koos akende ja ustega. Avatäited andsid ehituse valmimise juures olulise eelise, sest võimaldas sisetöödega kiiresti alustada,” rääkis Kakkum. Selleks, et ehitus ja kodude üleandmine kulgeks probleemideta, kaasati puitmoodulite projekteerimise juurde ka Päästeamet.

Lisaks kasutati Eestis senitundmatu lahendusena vannitoa mooduleid. See tähendab, et sisuliselt toodi tehasest kohale neljakandiline täiesti sisustatud vannituba, mis oli vaid tarvis kraanaga paika tõsta. “Sisuliselt oligi nii, et tõstsime moodulid hoonesse ja kui hoone oli valmis, siis eemaldasime lihtsalt ümbritseva kile. Moodulite kasutamisega hoidsime ajaliselt päris palju kokku,” ütles Kakkum. Tema sõnul oli vannitoamoodulite kasutamine Eestis esmakordne.

Et uudsed lahenduses oleksid nõuetekohased ning kodud helikindlad, kaasasime nii projekteerimisse kui ehitusse ettevõtte, kes meie tegemistel silma peal hoidis ja hiljem ka vajalikud mõõdistused teostas.

Projektijuhi Märt Kakkumi sõnul oli tegemist huvitava ja hariva projektiga. “Sisuliselt kompasime piire ja saime ennast proovile panna. Ehitusperioodi jooksul saime ka katsetada, kui kiirelt ja ökonoomselt, kuid samas kvaliteedis mööndusi tegemata, on võimalik ehitada,” rääkis Kakkum.

Marjamaa kodude ehitamisega alustas YIT 2018. aasta suvel ning 2020. aasta märtsiks oli kerkinud viis kolmekorruselist elumaja. Igas majas on kokku 17 korterit ning need asuvad Tallinna lähistel Järveküla külas Rae vallas.

Just seetõttu, et kodude ehitamisel kasutati uudseid ja moodsaid lahendusi, oleme Marjamaa projekti pärjanud YIT kolmekümnenda juubeli puhul kõige innovaatilisema koduarendusprojekti tiitliga.