Kõige atraktiivsem rendipind – MotorCenter auto-moto teenuskeskus
On 2015. aasta maikuu ning Mans Zelmerlöv on just võitnud Eurovisiooni lauluga „Heroes“. Samal ajal aga murravad YIT ehitajad võiduloo saatel pead ja mõtlevad, milline kangelastegu aitaks paigaldada uuele Exploreri ärimajale LED-paneelidest suure ekraani, mis kataks terve hoone välisfassaadi. Tundub pealtnäha käkitegu, kuid sellist suurt LED-ekraani ei oldud loodud lähiümbruses ega Skandivaanias. Plaaniti, puuriti, aga hakkama saadi!
Kõnnid läbi südalinna ja möödud Linnahallist, järsku aga jääd seisma ja ei suuda oma silmi uskuda – tee ääres paistab kõrge hoone, mis on ühest küljest ärimaja, teisest küljest vaataks nagu kinoekraani!
Segadus on lihtne tulema, sest tegu on 2016. aasta veebruaris valminud Exploreri ärihoonega, mis on samal ajal ka üks suur LED-ekraan. See on võimalik seetõttu, et hoone välisseintele lisatud LED-paneelide abil on võimalik kuvada 360-kraadi ulatuses nii staatilist kui liikuvat pilti. Ehk sisuliselt: Vaja näidata reklaami? Saab! Vaja kanda üle olümpiat? Saab! Vaja... tõenäoliselt saab!
Kuigi LED ekraani on mõnus ja ilus vaadata, siis tehnilise lahenduse väljamõtlemine oli toona omamoodi katsumus. Nii suurt LED-ekraani ampsu polnud vastu võtnud ega loonud ehitajad ei Skandinaavias ega meie lähiümbruses. Lisaks käis Exploreri ehitusega kaasas teine proovikivi – nimelt oli plaanis taotleda hoonele LEED Platinum sertifikaati, mis tähendab seda, et kõik pidi olema nii roheline ja keskkonnasäästlik kui võimalik. Kuigi ehitajate tööriided võisid olla rohelise asemel ka kollased siis ülejäänud ehitusetappides me järeleandmisi teha ei tohtinud – sertifikaadi edukaks taotlemiseks pidime jälgima kõrgeid keskkonnasäästlikkuse nõudeid ehituse igas etapis.
Töö kandis vilja ning Exploreri ärihoonele väljastati LEED Platinum sertifikaat! Platinum tähendab kõige-kõigemat ehk sisuliselt autasustati meid vastutustundlike ehitusprojektide kuldmedaliga.
Lisaks sellele, et Explorerist on keeruline ilma seda märkamata mööda kõndida, on hoone uhke ning silmatorkav ka seest. Nii on hoones rakendatud suurepäraseid ja säästlikke tehnoloogilisi lahendusi – näiteks juhib automaatika nii radiaatoreid kui jahutust. Büroopindade ventileerimine on jagatud ilmakaarte järgi põhja- ja lõunapoolseks, mistõttu on päikesepoolsel küljel õhuhulk üle 50% suurem. Mis see tähendab? Ikka seda, et Exploreri energiakasutus on läbimõeldud võimalikult optimaalseks ning inimesel – töötagu ta põhja või lõunaküljel – on seal hea mõttetööd teha.
Kui rääkida numbritest, siis kokku on kuuekorruselises hoones 4500 m2 büroopinda, lisaks ligi 670 m2 toitlustus- ja äripindu esimesel korrusel.