• EE Articles
  • Uudised
  • 17.11.2020
  • AS YIT Eesti

Millised on ehitusvaldkonna tulevikutegijad? Saame tuttavaks objektiinsener-praktikant Saveli Novikoviga

Juba õige pea stardivad meie juures 2021. aasta esimesed praktikandid, kes meie mitmekülgsetes tiimides oma esimesed sammud ehitusmaailmas astuvad. Koos saame neile näidata, mis kõikvõimalikud ülesanded ehitusvaldkonna juurde kuuluvad ning kuidas nende tööde käigus koolis omandatud teadmisi rakendada, kuid üllatuslikult on meil neiltki palju õppida.

Foto: C. Kõrtsmik
Foto: C. Kõrtsmik

Millised on ehitusvaldkonna tulevikutegijad? Mille poolest on YIT noorte seas unikaalne? Mida praktikandid meie mentorite ja projektide puhul eriliselt hea sõnaga meenutama jäävad? 2020. aasta praktikantide nimel annab noorte pilku YIT praktikaprogrammile objektiinsener-praktikant Saveli Novikov.

Saame tuttavaks – kes sa oled ja mis sind ehitusmaailma juures köidab?

Olen Saveli Novikov ja olen 21-aastane Tallinna Tehnikaülikooli ehitusjuhtimise eriala tudeng. Valisin oma erialaks ehitusvaldkonna, sest see on mulle alati huvitav ja mitmekülgne eriala tundunud. Lõpetades ülikoolis teise kursuse, tundus mulle, et aeg on küps oma teadmised ka praktikas ära proovida, misjärel andsin oma huvist YIT-le märku, külastasin kontorit ja läbisin vestluse personaliosakonnaga. Kuna kogu see protsess mulle meeldis ja sobis, siis saigi sellest minu esimene praktikakoht.

Räägi palun natuke sellest, millised tööülesanded sind praktikandina ees ootasid?

Minu ametikoht on objektiinsener-praktikant ja tööülesanded, millesse mind pühendatakse, on väga erinevad. Üks minu peamistest ülesannest on tööohutuse jälgimine ja ehitusplatsi üldine korrashoid. Selle kõrvalt proovin olla projektimeeskonnale ka teistes ülesannetes nii palju abiks, kui võimalik ning aitan lahendada jooksvaid probleeme.

Sinu lähemad kolleegid projektimeeskonnast kindlasti juba teavad, aga paljudele teistele tuleb ilmselt üllatusena, et lisaks inseneeriahuvile on Sul veel üks suur kirg – Sa oled üks Eesti suurimaid jäähokitalente. Kas tippsporti ja tööd on keeruline ühildada?

Nii ta on, olen kaitsemängija Tallinna klubi HC Panter ridades. Trennid võtavad päris suure osa minu ajast – treenime meeskonnaga 5 korda nädalas, nii et olen kõigil õhtupoolikutel 10 või 11-ni hõivatud. Praegu veel lisaks kool ning töö.

Annan endale aru, et elus ei toimi nii, et kõik kolm asja saavad seejuures maksimaalsed olla, kuid annan endast parima, et kõik saaks hästi tehtud.  Minu prioriteet hetkel on kindlasti kool, kus mul on jäänud veel käia viimased poolteist aastat. Õnneks ollakse ka töö juures selles osas väga mõistvad ja paindlikud.

Milliste oma saavutuste üle oled kõige uhkem?

Üks eredamaid mälestusi on kindlasti U-20 maailmameistrivõistlused siinsamas Tallinnas, kui võitsime esikoha. Tol turniiril valiti mind kodupubliku ees ka parimaks kaitsemängijaks, see oli väga uhke tunne. Meestekoondisega mängisime kaks aastat tagasi Kaunases, Leedus 1. divisjoni B-grupi MM-turniiril, kus võisteldi maailma 23.-28. kohtade nimel. Seal pääsesime samuti finaalmängu, kus võistlesime Leeduga nende pea-areenil 12 000 inimese ees. Kuigi kaotasime mängu, tunnistati meid turniiri lõpuks maailma TOP25 tiimiks – viimase 10 aasta jooksul ei ole Eestil nii kaugele õnnestunud varem jõuda.

Kas hokimäng on ka ehituses Sulle kuidagi kasuks tulnud?

Kindlasti on – kui oled juba lapsepõlvest saati mehises tiimis, siis on ka ehitusvaldkonnas lihtsam hakkama saada. Hakkasin juba 16-aastaselt täiskasvanutega mängima ja see kasvatas mind ruttu suureks. Sain aru, et kõik mehed ei tule sõbrustama ja suhtluses tuleb olla julge. Mõlemas kollektiivis tuleb kasuks, kui oskad teistega arvestada ning olla meeskonnamängija. Usun, et ka minu aktiivsus ja sportlik elustiil tuleb ehitusplatsil pigem kasuks kui kahjuks.

Kas näed end tulevikus pigem professionaalse hokimängijana või ehitusspetsialistina? Miks?

See on minu vanuses väga populaarne küsimus. 14-aastane mina oleks vastanud, et loomulikult mängin hokit. Siis oli ka rohkem võimalusi välismaal mängida. Kui vanemaks sain, siis otsustasin, et tahaks elus veel midagi osata. Ma kindlasti ei välistaks seda varianti, et mängin kunagi professionaalselt, aga praegu on minu number 1 eesmärk kool ära lõpetada.

Tulles tagasi sinu praktika juurde, siis kes on olnud Sinu mentorid ja milline nende õpetustest on Sulle kõige eredamalt meelde jäänud?

Kõige rohkem on mind õpetanud kindlasti minu mentorid projektimeeskonnast. Nendelt saadud õpetussõnad ja teadmised on mind praktika jooksul väga aidanud ja usun, et need tulevad kasuks ka minu edasises professionaalses elus. Peamiste asjade seas, mida mul oli võimalik YIT praktika käigus endas arendada, tooksin välja just ehituskogemuse, mida koolis kahjuks ei õpetata. Sinna juurde käib ka jooksvate probleemide lahendamine ja suhtlus alltöövõtjatega, millest saab aimu alles päriselt selles valdkonnas töötades.

Mis Sulle YIT kui tööandja puhul kõige enam meeldib?

Juba esimesest päevast saati panin ma tähele, kui hästi suhtutakse YIT-s oma töötajatesse. Sul on alati võimalus oma probleemidega vastava eriala tippspetsialistide poole pöörduda ja leida sellele kiire lahendus. Tunnen ennast YIT-s väga mugavalt ja proovin ka oma poolt anda maksimumi, et ettevõttes väärtust luua.

Kui saaksid anda mineviku-endale kui alustavale YIT praktikandile ühe nõuande, mis aitaks praktikakogemuse veel paremaks teha, siis mis see oleks?

Ma arvan et kõige olulisem oskus alustavale praktikandile on tahe end arendada ja asjasse süveneda ning julgus küsida. Objektil on olemas projektimeeskond, kes on valmis sind alati toetama ja õiget suunda näitama.

 

YIT suurimad tänusõnad lähevad kõigile mentoritele ja tähelepanelikele tiimiliikmetele, kes on tänavuse aasta jooksul märganud ja toetanud ehitusmaailma tulevikutalentide arengut!