• EE Articles
  • Uudised
  • 03.05.2021
  • AS YIT Eesti

Millised on ehitusvaldkonna tulevikutegijad? Saame tuttavaks projektiinsener Mattias Einsteiniga

Uus praktikahooaeg on käes! Taas on alguse saanud esimesed kohtumised noorte ja hakkajate tulevikutegijatega, kes astuvad oma esimesi samme ehitusmaailmas. Olete meie juurde väga oodatud! Eelmisel aastal alustas ühena neist noortest ka meie projektiinsener Mattias Einstein. Mida kasulikku oskab ta soovitada kõikidele alustavatele ehitusspetsialistidele ning kuidas tuleb ta toime kooli ja praktika ühildamisega?

Sa​ame tuttavaks – kes sa oled ja mis sind ehitusmaailma juures köidab?

Mina olen Mattias ning olen teedeehituse magistrant TalTechist. Peale keskkooli otsustasin minna õppima geotehnoloogiat – see ühendas endas nii majanduse kui ka inseneeria, mis mind väga huvitasid ning milles end tugevalt tundsin. Sain diplomi kätte, aga olin endiselt veidi kahtlev, kas olen ikka enda jaoks õige kutsumuse leidnud. Kuna maateadused ja materjalid on tihedalt seotud teedeehitusega, siis avaldasin ülikoolile soovi jätkata teedeehituse suunal.

Täna õpin magistri II kursusel ning seni olen väga rahul. Õpingud on laiapõhjalised ning tunnen, et teedeehituse valdkond on väga tulevikukindel ala, lisaks ühtib see minu arusaamaga ideaalsest töökohast: pooleldi kontoris plaane genereerimas, pooleldi väljas platsil, kus näed, kuidas see arvutis tekkinud plaan oma elu elama hakkab.

Mis on Sinu YIT-n​​i jõudmise lugu?

Ma ei leidnud omale sobivat tööpakkumist ning mõtlesin hoopis teistpidi läheneda – valin välja ettevõtted, kes mulle meeldivad ning saadan neile end tutvustava kirja, kus uurin koostöövõimaluste kohta. Mind kõnetasid eelkõige tuntud suurettevõtted, kes ka käivet teeksid. YIT tundus väga usaldusväärne valik, kõik mis silma hakkas, tundus sümpaatne.

Kas mäletad veel, milline nägi väl​​ja Sinu esimene päev?

Minu esimene päev YIT-s oli töövestluse päev. Panin mõned valikud lauale, mis mind huvitaks – teedeehitus, karjäärid – ning uurisin, kus neil endal kõige suurem vajadus on. Sealt suunas minu hilisem mentor Veiko mind teedeehitusse, kus on võimalik kõige paremini aru saada, kuidas üks õige objekti korraldamine välja näeb. See teadmine tuleb väga kasuks, kui hiljem kontoris planeerimistöid teha.

Sellega sai minu esimeseks töökogemuseks ehitustööd Saku-Luige ringtee lõigul. Esimesel platsipäeval ei olnud ehitustöid veel alustatud, läksime maapiire välja mõõtma. Ma ei olnud sellega varem kokku puutunud, nii et oli väga huvitav. Pärast seda hakkas kiire töö pihta.

Räägi palun natuke sellest, m​​​illised tööülesanded Sind praktikandina ees ootasid?

Suvel teedeehituse objektil olles sain osa paljudest väiksematest töödest: juba mainitud maapiiride mõõtmine, truupide paigaldamine, korraldasin ehitustehnika liikumist. Kui suvi sai läbi, siis oli väike periood, kus keskendusin rohkem õpingutele.

Talvel sain jälle panustada rohkem aega töökohal. Tänu Veikole, kes mõeldes pikemale plaanile oskas taaskord soovitada, millist valdkonda oleks mul kõige kasulikum näha, sai minu "teiseks praktikakohaks" eelarve ja hanke osakond YIT kontoris. Eelarvestamine on terviku mõttes ülioluline osa, kus otsustatakse ära suur osa projekti kulgemisest. Sellel positsioonil oli hästi palju uurimistööd, sest haruldasemaid materjale võib olla päris raske leida. Kõige rohkem õppisin aga hinnaläbirääkimistel. Minu jaoks algul oli selline lõputu mitte-eestlaslik kauplemine esmalt isegi natukene piinlik, aga terviku mõttes saan tänaseks aru, kui vajalik ja kasulik see on – mastaapsete projektide puhul määravad hinnaläbirääkimised selle kasumlikkuse. Hangete teemal oli mul väga hea mentor Hannes, kes on väga professionaalne läbirääkija ja teadis kohe öelda, kas mõni hind oli okei.

Neist kogemustest on mul põhjalik platsi- kui ka ettevalmistuskogemus ning täna toimetan Ämari lennuperimeetril projektiinsenerina. Projektiinsenerina vastutan ehitusdokumentatsiooni pidamise eest, viin läbi hankeid. Kuna objektijuhti-töödejuhatajat pole, siis jälgin ka objekti ja jäädvustan töid. Eelnevad praktikad on nendeks ülesanneteks mind kindlasti väga hästi ette valmistanud.

Keda pead Sa enda mento​​riteks? Millised nende õpetustest on Sulle kõige eredamalt meelde jäänud?

Minu esimene mentor Veikko on hästi läbimõeldud tegutseja, tal on alati pikk plaan silme ees. Temalt olen õppinud eelkõige seda, et ei tasu tormata, vaid kuulata tellijat ja asjad rahulikult läbi mõelda. Ta on ka väga tugevalt õppimise ja oskuste lihvimise usku, millega on ta minu arengu suunamisel väga abiks olnud.

Hannese õpetustest ongi mul kõige eredamalt meeles see, et iga hankeprotsessis võidetud sent on puhtalt seotud sellega, kui kasumlik projekt hakkab olema. Eriti raskel ajal – iga võit on oluline, sest see aitab meie inimesi hoida tööl. Aga samal ajal ei tohi unustada häid suhteid.

Võiks öelda, et mul on ka kolmas mentor. See on projektijuht Lauri, kellega töötame koos Ämaris. Lauri on meeletult efektiivne ja mis kõige tähtsam – ta oskab projekte võtta kui protsessi. Kui keskendud sellele, et iga projekt on protsess ja oskad seda nautida, siis on lihtsam olla motiveeritud.

Sa oled töö kõrvalt ka paralleelselt​​ koolis käinud. Kas praktikat ja õpinguid on keeruline ühildada?

Pigem on see, et ise pead oskama oma aega planeerida ja mitte võtma tööl kohustusi, mida sa juba näed ette, et ei jõua läbi viia. YIT-i poolt pole mulle küll kunagi midagi peale surutud, pigem vastupidi, kooli osas ollakse äärmiselt toetavad. Kui keegi tahab ennast arendada ja õppida, siis leitakse selleks alati võimalus.

Tegelikult kehtib see ka muus:  tunnen, et minust peetakse lugu ja mind väärtustatakse. Kõik, mis on mulle oluline, selles on alati vastu tuldud. Ja väga meeldib töökeskkond ja inimesed, kellega ma olen saanud koos töötada. Väga intelligentne seltskond ja mõistlikud inimesed.

Kui saaksid anda mineviku-endale kui al​ustavale YIT praktikandile ühe nõuande, mis aitaks praktikakogemuse veel paremaks teha, siis mis see oleks?

Tunnen, et mul oli alustades veidi keeruline sõnastada, mida ma täpselt tahan, kindlasti on seda kogenud ka teised. Soovitaksin: mõtle, milles sa oled hea ja mängi oma tugevustele. Mis sulle huvi pakub? Mõtle mingid suunad välja ja sinnapoole hakkagi liikuma. Kui sa juba tead, millega sa tegeleda tahad, saad praktikast võtta maksimumi. Aga saad ka proovida erinevaid asju nagu mina. Olen tagantjärele hästi tänulik, et oli selline mentor nagu Veikko, kes oskas mind suunata just nende ülesannete juurde, mida oleks tulevikku silmas pidades kõige olulisem näha.

Mattias_objektil low res.jpg

YIT suurimad tänusõnad lähevad kõigile mentoritele ja tähelepanelikele tiimiliikmetele, kes on märganud ja toetanud ehitusmaailma tulevikutalentide arengut!