• Soovitused
  • 27.03.2020
  • AS YIT Eesti
  • 228 vaatamist

Kevad on saabumas ja aed kutsub meid

Talv on selja taga ning ees terendab aeg, mida pikalt oodanud oleme. Peagi saame panipaigast või garaažist välja otsida terrassi- ja rõdumööbli ning sisse seada oma mõnusa suveaia. Nüüd saame mulda istutada maitsetaimed, aga miks mitte ka tomatid ja porgandid. Kõige toredam on see, et lisaks maitsvatele omakasvatatud aiasaadustele ja kaunile väljanägemisele vähendab sõrmepidi mullas toimetamine stressi.

Privaatne sisehoov YIT Mündriku arenduses
Privaatne sisehoov YIT Mündriku arenduses

Ka linnas elades saavad terrassi- ja rõduomanikud oma pisikese aia sisse seada, kus ühtlasi päikselisi suvepäevi nautida. Mitmes YIT arenduses on oma hoov ning terrassid ja rõdud. Vabad terrassi või rõduga korterid asuvad näiteks Marjamaa arenduses aadressil Hansa tee 1, 8 ja 10 või Mündriku residentsis. Mõlemal arendusel on ka avar koduhoov, mille rajamisel on mõeldud nii suurtele kui ka väikestele.

medium_YIT_Estonia_2019-3073.jpg

Enne suveaia ülesseadmist

Olenemata sellest, kas kodul on rõdu, terrass või aed, võib sobivate taimede valik aega võtta. Suuremate õuealade puhul tuleb hoolikalt läbi mõelda taimede ja istumisala paiknemise omavaheline asetus. Väiksemate alade puhul on iga sentimeeter arvel, seega võiks niisuguste alade puhul valik langeda eelkõige nende taimede kasuks, mis endale enim meeldivad. Lõuna- ja läänesuunalised aiad on päikselisemad ja soojemad. Sellistesse aedadesse tuleb valida taimed, mis püsivad ka kuivas ja soojas kliimas. Põhja ja idasse vaatavad aiad on jahedamad ja varjulisemad. Nendesse aedadesse on mõistlik valida taimed, millele sobivad varjulisemaid tingimused.

Istikuid, taimeseemneid ja aia tööriistu saab valida peaaegu kõikidest ehituspoodidest, aga loomulikult ka aiatöödele spetsialiseerunud kauplustest. Mitmel poeketil on ka e-poest soetamise võimalus, muutes sobivate seemnete ja taimede valimise ja võrdlemise mugavaks. Enamik e-poode pakub ka kojuvedu.

medium_YIT_Estonia_2019-1828.jpg

Vali omale sobiv taim hooldamise keerukuse järgi

Igihaljad taimed on üldjuhul mitmeaastased. Neid kasvab erineva päikselisusega aedades. Ka erinevate kõrreliste hulgas leidub silmale ilusaid. Värviliste õite nautijatele on ka mitmeid sobivaid taimi. Seejuures on hea jälgida, kas tegu on aastase või mitmeaastase taimega. Õitega taimed üldjuhul vajavad rohkem valgust ja päikest.

Kõrgem taim või madal puu teeb aia huvitavaks

Kõrged taimed ja madalad puud on huvitav lisa. Neid on erineva kõrguse ja võra laiusega. Kõrgete taimede eelis on see, et need pakuvad päikse eest varju. Nii mõnegi otsas kasvavad viljad. Hea on valida puu või taim, mis sobib meie kliimasse. Liigeksootiliste taimede eest võib olla keeruline hooldada.

medium_YIT_Estonia_2019-1044.jpg

Juurikad ja muu söödav

Taimede ja juurikate isekasvatamine kogub populaarsust. Siin kohal tuleb meeles pidada, et eelistada tuleks hooajale vastavaid vilju. Kevadel on hea mulda panna redised või salati. Läbi suve rõdul või terrassil ja toa tingimustel ka talvel saab kasvatada ürte. Need levitavad värsket lõhna ja on silmale ilusad vaadata.

Kogu ja säästa

Taimede kasvatamisel tuleb meeles pidada kastmist. Lihtne ja soodne nipp on koguda vihmavett, millega vajadusel kasta. Selleks aseta rõdule kogumisanum ja jää vihma ootama. Nii saame koos jätkusuutlikult looduse pakutavat kasutada.

Allikas: yit.cz

YIT soovib tugevat tervist ja kannatust kodus püsimisel. Väikese aia eest hoolitsemine aitab leida tegevusi kodus. See pakub silmailu ja tegevust ning ühtlasi ka häid maitseid toidulauale.