• Koduostu blogi
  • 22.02.2021
  • YIT Corporation
  • 145 vaatamist

Soomlased on mõistvad naabrid

Värskest küsitlusest selgub, et kuigi naabrite tekitatav müra soomlasi sageli häirib, on neist umbes pooltel siiski hea meel kuulda kõrvalkorteritest helisid. Tavaliselt on need seotud seltskondliku koosviibimise või majapidamistöödega.

YIT hiljutine küsitlus*, millele vastas tuhat soomlast, paljastab, et ehkki kõrvalkorterist kostev müra võib ärritada, tekitab see ka häid tundeid. Naabrite juurest kostev müra tuleneb kõige sagedamini seltskondlikust koosviibimisest või majapidamistöödest. Umbes 42% vastanutest pidas naabrite juurest kostvaid helisid ebameeldivaks, kuid 51% tundis teiste inimeste hääli kuuldes rõõmu.

„Üks populaarne Soome artist pidas pidu ja kui ma ärkasin üles, et oma last imetada, kuulsin peolisi laulmas üht tuttavat lugu. Tore oli teada, et ma polnud ainus ärkvelolija,” ütles üks vastaja.

Muusika ja intiimsemad hetked

Müra, mida me läbi seinte kuuleme, tuleneb sageli vannitoas käigust, telerist, raadiost ja muusikast ning muidugi ka seksist.

„Minu korteri kohal elav vanem paar hakkas tavaliselt asjatama pärast „Dallase“ vaatamist,“ meenutas üks vastaja.

Ligikaudu pooled vastanutest olid naabrite olmemüra üle rõõmsad, kuna sellest võis järeldada, et ka nemad ei pea oma korteris kikivarvul käima. Tegelikult muretses ligi 70% vastanutest oma kodus tekitatava müra pärast, mida nende naabrid kuulda võivad. 55% kõigist küsitletutest vastas, et on mõnikord proovinud oma korterist kostvaid helisid summutada.

Ligi 27% vastanutest väitis, et tunneb end turvaliselt, kui kuuleb naabrite juurest hääli. Lisaks pakub inimestele huvi, mis kõrvalkorterites toimub: 13% vastanutest väitis, et naudib naabrite kuulamist, ja peaaegu sama palju tunnistas, et on mõnikord raadio või teleri vaiksemaks keeranud, et paremini kuulda, mida naabrid teevad.

Inimestel on oma naabrite vastu inimlikud ja isiklikud tunded. Kõigist vastanutest 22% tundis kõrvalkorterist kuuldu tõttu naabri vastu kaastunnet.

Elu Tarzani ja Jane'i kõrval

Küsitlus näitas üllatuslikult, et soomlased eelistavad kaevata oma naabritele häiriva müra üle näost näkku, mitte jätta anonüümset teadet. Kõigist vastanutest 57% väitis, et on käinud naabri juures müra pärast kurtmas, samas kui 47% vastas, et on mõnikord seinale või radiaatorile koputanud.

„Ronisime mööda treppi viiendalt korruselt seitsmendale, et juhtida viisakalt oma naabri tähelepanu tõsiasjale, et ta mängib sama Kake Randelini lugu juba viiendat korda järjest. Ta lubas, et lõpetab selle loo mängimise, ja palus omakorda meid, et me oma korteris nii kõvasti ei naeraks,“ kirjeldas üks vastaja.

Soomlastel on ka kombeks anda naabritele kuuldud helide järgi hüüdnimesid, nagu Kisakõri, Konkubiin, Diskokuningas, Hevimees, Paugutaja, Casanova ning Tarzan ja Jane.

„Naabrite juurest kostvate helide skaala on üsna lai. Mõni vastaja kuuleb oma naabrite elu rohkem, kui tahaks, teised aga ei kuule kunagi midagi. Paljud vastused olid ennustatavad, kuid soomlaste meeldiv suhtumine oma naabritesse oli meile üllatav. Ligi kolmandik vastanutest teatas, et tunneb end turvaliselt, kui kuuleb naabrite häält,“ ütles asepresident Pekka Helin (YIT, elukohateenused). „Korteri ostmisel pööravad inimesed enamasti tähelepanu heliisolatsioonile. Aastakümnete jooksul on ehituseeskirjade ajakohastamise tulemusena muutunud uued korterid vaiksemaks ja energiatõhusamaks.“

* YIT tellimusel turu-uuringute agentuuri Bilendi korraldatud küsitluse eesmärk oli selgitada, kuidas soomlased oma naabreid kuulevad. Küsitluses keskenduti korterelamutele ja selles osales 2020. aasta 18.21. novembrini 1000 vastajat üle Soome.

Lugege küsitluse tulemuste kohta lähemalt (soome keeles)

Lisateave:
Pekka Helin
, asepresident, kliendisuhete ja elukohateenuste juht, YIT Finland Ltd, tel +358 40 588 8135, pekka.helin@yit.fi

Johanna Savolainen, kommunikatsioonijuht, YIT Corporation, tel +358 (0)44 305 4594, johanna.savolainen@yit.fi