Väike-Õismäe

Väike-Õismäe: rannalähedane kodukoht aktiivset elustiili armastavale inimesele

Harku järve kaldal asetsev Väike-Õismäe asum on tallinlastele tuttav oma ainulaadse ringikujulise tiigi poolest – võib öelda, et siin asub tõepoolest Väike-Õismäe süda, mis tõmbab aktiivsesse elurütmi kõik end ümbritseva! Sulle meeldib rannas käia? Ehk kuuluvad sinu hobide hulka rattasõit, rulluisutamine või jooksmine? Võibolla oled hoopis kultuurihuviline ja veedad heameelega aega loomaaias ning Vabaõhumuuseumis? Kui vastasid mõnele neist küsimustest “jah”, on suur tõenäosus, et Väike-Õismäest saaks sulle väga hea kodukoht.

Haabersti linnaosas, otse Harku järve ääres asub Väike-Õismäe asum, mis enamikele inimestele seostub eelkõige ainulaadse ringikujulise tiigiga. Seda tehistiiki võib hellitavalt nimetada ka Väike-Õismäe südameks või südamikuks, mille ümmarguse veesilma ümber on kontsentriliste ovaalidena hoolikalt planeeritud nii elumajad-lasteaiad-koolid, jalakäijateed kui ka pargialad.

Väike-Õismäe unikaalne planeeringulahendus pärineb 60ndatest, mil projekteerimine ja ehitus käisid piiramatu ressursside ja maakasutuse tingimustes. Näiteks peeti siin silmas, et hooned paikneksid nii, et kõikidesse korteritesse jõuaks piisavalt päikesevalgust ning igaühest neist avaneksid mitmekesised ja avarad vaated lõpmatusse. Puuduvat maastikureljeefi püüti korvata 1-, 2-, 4-, 5-, 9- ja 16-korruseliste majade vaheldumisega. See on ka põhjus, miks aeg-ajalt võib asumis ringi jalutamas näha põnevaid elamusi otsivaid turiste, kes on tulnud just spetsiaalselt seda modernistlikku linnaplaneerimissaavutust imetlema.

Ka eestimaalaste seas peetakse nõukogudeaegsetest magalarajoonidest ehk nn “mägedest” Väike-Õismäed üheks hinnatumaks. Raske on üllatuda: lisaks modernistlikule arhitektuurikeelele ja läbimõeldud lahendusele on tegu aktiivse inimese unistuste elukohaga.

Vahetus läheduses jagub tegevust igale aktiivset elustiili hindavale inimesele: alates rannasõpradest – kel on siin käeulatuses nii Kakumäe mererand kui ka Harku järve liivakallas – kuni tõeliste spordikarudeni, kes hindavad võimalust pikalt kulgevatel terviseradadel ratta- või rulluuisusporti harrastada, avastada Harku järve jooksuradasid või jalutada Väike-Õismäe arvukates parkides. Motohuvilistel on võimalus nautida kardisõitu ning läheduses on ka jäähall, sportmängude hall ning mitmed hinnatud spordiklubid.

Väike-Õismäe asumis asub kokku 4 kooli: Tallinna Õismäe Gümnaasium, Haabersti Vene Gümnaasium, Tallinna Õismäe Vene Lütseum ja Tallinna Järveotsa Gümnaasium. Lisaks tegutsevad Väike-Õismäe raamatukogu ja Nurmenuku raamatukogu.

Noortele meeldib, et Väike-Õismäe ja kesklinna vahel on lihtne liikuda ühistranspordiga. Nii trollid kui ka bussid alustavad igapäevaselt liikumist varahommikul ja lõpetavad kesköö paiku, suure osa sõitudest saab tehtud ümbersõitudeta. Väike-Õismäe kaugus Tallinna kesklinnast on 8 km.

Samas – enamikeks asjadeks ei olegi vaja kesklinna minna, sest kõik on siinsamas käe-jala juures olemas. Pigem sõidavad just kesklinnast (ning mujaltki!) inimesed siia, Väike-Õismäe lähedusse, et külastada Saku Suurhalli ja saada osa Eesti parimatest muusika-, kultuuri- ja spordisündmustest, vaadata ringi Tallinna loomaaias või shopata laia valikuga Rocca al Mare keskuses.

Juba selle asumi loomisel oli peamiseks juhtmõte, et Väike-Õismäest saaks keskkond elamiseks. Vaadates, kuhu see juhtmõte on tänaseks arenenud, võiks proosaliselt lausa öelda: ja veel milline keskkond elamiseks!

Kaart ja teenused