• EE Articles
  • 13.10.2015

Tallinna Promenaadi maja esimene kortermaja sai nurgakivi

Täna asetati nurgakivi Promenaadi majale, mis on uueneva Tallinna sadama-ala esimesena kerkiv korterelamu. Ehituse esimene etapp valmib järgmise aasta lõpuks, hoone tervikuna 2017. aastal.

Promenaadi maja koosneb kolmest eriilmelisest hoonest ja asub aadressil Poordi 3 ja Poordi 5 ehk Mere puiestee ja Admiraliteedi basseini vahel ning seda arendab kinnisvarainvesteeringute ettevõte Capital Mill.

Capital Milli tegevjuht Igor Mölder ütles nurgakivitseremoonial, et Promenaadi maja ehitamine tähendab suurt vastutust, sest see kujundab suuresti kogu piirkonna nägu ja miljööd.

“Kõikjal Läänemere ääres on viimaste aastakümnete jooksul suurlinnade sadama-aladest kujunenud inim- ja keskkonnasõbralikud, elavad, uuenduslikud ja värsked elu- ja töökeskkonnad,” lausus Mölder. “Neist ei ole kujunenud mitte ainult linna orgaaniline osa, vaid linna tähtsaim ja silmapaistvaim osa. Olen kindel, et selliseks saab ka Tallinna sadama-ala.”

Promenaadi maja maa-alune osa on üks, kuid maa peal koosneb see kolmest erineva ilme ja funktsionaalsusega hoonest. Esimesena valmiv Linnamaja on mõeldud eeskätt linnalikku eluviisi nautivatele inimestele. Kogukonnamaja ühine sisehoov toetab kooselu hindavat eluviisi ning Peremaja, nagu nimigi viitab, arvestab enam perede vajadustega. Nt on selles suuremad korterid ja eraldi mänguväljak. Peremajaga ühte ansamblisse kuulub ka Torn, mis on kortermaja, mille igal korrusel on vaid üks korter.

Promenaadi maja korterimüügi eest vastutava Liven Kinnisvara OÜ partneri Andres Aaviku sõnul on maja nii arhitektuuriline kui ehituslik meistriklass, mis äratanud elavat huvi nii Eestis kui Soomes.

“Promenaadi maja on mitmes mõttes unikaalne ning selles on kasutatud Eesti mõistes ainulaadseid lahendusi. Maaküttevaiad, kõrged ja avarad loft-korterid, kolm erilise hõnguga maja,” rääkis Aavik. “Kuid olulisim on see, et Linnamajas ja järgmisena ehitatavas Peremajas ja Kogukonnamajas on hea elada. Neis on ruumi ja avarust, isiklikkust ja isikupära. Need harmoneeruvad inimese ja keskkonnaga.”

YIT Ehituse ehitusdirektori Toomas Rappi sõnul on Promenaadi maja rajamine hea näide, kuidas tööprotsessi käigus luuakse kliendile esialgu palaanitust veelgi jätkusuutlikum ja efektiivsem lahendus.

„Peame heaks näiteks, et suurepärases koostöös tellija ja projekteerijaga ette valmistatud täiendavate projektlahenduste tulemina saab B-energiaklassi hoonest A-energiaklassi hoone. See on vastutustunde ja südamega rajatav tulevikuhoone,” ütles Rapp.

Promenaadi maja on esimene kortermaja Eestis, kus lisaks kaugküttele kasutatakse maaküttevaiu. Prognoositav kokkuhoid küttekuludelt on selle lahenduse abil 25-30%. Ära kasutatakse ka hoone jahutussüsteemist vabanev soojus, mis tavaliselt õhku paisatakse. Selliste lahendustega on saavutatud korterite energiamärgis tasemel A.

Hoone maa-alune osa ehitatakse välja esimeses etapis koos Linnamajaga, mis tähendab, et Kogukonnamaja ja Peremaja ehitamisega ei kaasne olulist ehitusmüra. Ka ei hakka maja vahetus läheduses häirima autoliiklus, sest Poordi tänav ehitatakse välja jalakäijate tänavana.

Capital Mill annab olulise panuse sadamapiirkonna kujundamisel Tallinna uueks linnasüdameks. Mullu valmis esimese ärihoonena Baltimaades kõrge keskkonnasõbralikkuse sertifikaadi LEED Gold pälvinud Navigator, selle aasta lõpuks saab esimesed rentnikud samakõrgete kriteeriumide järgi ehitatav Explorer.

Capital Milli tegevjuhi Igor Möldri sõnul on oluline, et kõik sadama-ala arendajad peaksid silmas tervikpilti, sest ainult nii on võimalik anda piirkonnale uus ja jätkusuutlik elu.

“On suur au, kuid veel suurem vastutus kujundada tulevikupilti, mis vaid mõne aasta pärast tervitab miljoneid sadama kaudu Tallinnasse saabuvaid inimesi,” sõnas Mölder. “Esimene silmapilk mõjutab oluliselt kõiki järgnevaid kogemusi ja peame tegema endast parima, et see silmapilk oleks positiivne.”

Promenaadi maja projekt on teostatud arhitektuuribüroos Arhitekt11. Hoone ehitaja on YIT Ehitus.