• Soovitused
  • 10.05.2021
  • YIT Oyj
  • 373 vaatamist

Viis nõuannet rõdu haljastajale

Sisehaljastus on selle kevade mood ka rõdul, räägib sisearhitekt Niina Ahonen Staliast.

Nendel, kes rõdule taimi igatsevad, tasub alati esmalt internetti uurida. Sealt leiab hulgaliselt nõuandeid nii algaja kui ka kogenud sisehaljastaja.

Sisearhitekt Niina Ahonen soovitab sisehaljastajal selgitada esmalt välja, millisesse ilmakaarde rõdu jääb ning mis ajal ja kui kaua sinna päike paistab. Nende andmete ja internetist leitu abil on lihtne taimede valikul aianduskauplusest abi küsida.

Rõdu temperatuuri mõjutab ka see, kas tegemist on klaasitud rõduga või kas sinna on hangitud päiksekatted. Avatud rõdule pääsevad kergesti tuul, vihm ja kevadel öökülm. Klaasitud rõdul jällegi võivad valitseda vaat et samasugused tingimused nagu kasvuhoones.

Koondasime veel teemasid, millele tasub enne rõdutaimede hankimist mõelda. Täpsemaid taimesoovitusi ja nende hooldusjuhiseid küsige alati aianduskauplusest.

1) Vaatamiseks või söömiseks?

Lilli on rõdul kena vaadata, kuid seal võib kasvatada ka juurvilju ja ürte.

2) Üheks suveks või mitmeks aastaks?

Suurtes pottides ja kasvatuskastides põõsad, puud, ronitaimed ja püsikud sobivad rõdule suurepäraselt. Need õitsevad lühemat aega kui suvelilled, ent nende eelised on suurus, lopsakad oksad ja kaunis lehestik. (Allikas: Plantagen)

3) Ehtne või ehtsa välimusega?

„Ise propageerin kunsttaimi, mis ei närtsi palavuse käes ja saavad ka pikema suvilas viibimise ajal omapead hakkama,“ juhib Niina Ahonen tähelepanu.

4) Poest või kodust?

Kas teil on kodus palju taimi, mille võiks suveks rõdule tõsta?

5) Värvid ilma õiteta?

Rõdu saab muuta lihtsal viisil värviliseks kangaste abil. Osa viivad tänapäeval rõdule vaiba. Kangaid ja kangaga kaetud mööblit valides tasub pöörata tähelepanu materjalidele – kas need taluvad päikest ilma pleekimata? Aga niiskust?