• Koduostu blogi
  • 07.04.2019
  • Maarja Abel
  • YIT
  • 1204 vaatamist

Kuidas leida see õige köögidisain?

Koduostublogis kirjutan oma teekonnast koduostjana, et olla julgustuseks ja eeskujuks neile, kes on mõelnud oma kodu ostmise peale või teevad seda tulevikus ning neile, kes ehk seda teekonda pelgavad. Selles blogipostituses räägib TalTechi tudeng ja YIT-s töötav Maarja oma esimese kodu ostmisega seonduvatest teemadest. Head lugemist ja põnevat koduostu teekonda!

Neli kuud tagasi tehtud viimases postituses lubasin, et järgmisel korral räägin köögimööbli otsingute teekonnast. Sellel korral viin oma lubaduse täide ja toon teieni selle põneva teekonna. Kuna enamasti ei ole uues vastvalminud korteris kööki, tutvustan lähemalt, kuidas valida isikupärane ja taskukohane lahendus.

Kui ostad korteri ilma köögita…

Selle õige köögi otsimise periood on olnud pikk ja seetõttu jagan köögi-temaatika mitmeks postituseks. Sellel korral räägin köögi disainimise esimestest vajalikest sammudest.

Mõned arendajad pakuvad korterit koos köögimööbli ja -tehnikaga. Kuna köögid on küllaltki kallid ja kui köögimööbel on arendaja pakkumises sees, siis arvestatakse köögimööbel ja -tehnika laenu hulka. Selline võimalus on hea, sest nii saab värske koduomanik kohe sisse kolida ja jääb ära köögi valmistamisest tingitud ootamine ja lisakulu. Mõned arendajad pakuvad ilma köögimööbli ja -tehnikata kortereid. Sellised lahendused sobivad just neile, kellel on kindlad eelistused ja nõudmised.

Tark on köögi kujundamist alustada võimalikult vara

Olin varemgi huvi pärast uurinud erinevaid köögilahendusi, vaadanud valamuid, segisteid ja tutvunud viimistlusmaterjalidega. Ütlen ausalt, et köögi disainimine oli see etapp, mida ma kõige rohkem ootasin. Ma ei soovinud osta valmislahendust, sest soovin isikupärast ja just-minule-lahendust.

Köökide uudistamist alustasin juba eelmisel aastal ehk aasta enne korteri valmimist. Tegelikult oli see kaval samm, sest nii sain üht või teist disaini oma tulevases kodus ette kujutada, lisaks oli aega leida sobiv köögimööbli valmistaja. Esimesena võtsin eesmärgiks uurida erinevaid lahendusi ja käia kööke katsumas-vaatamas.

Lugemist saad jätkata alt poolt Icon-look-down-gray-76x75px.jpg

Köökide disainimise protsess võiks enam-vähem välja näha selline:

  1. Ajakirjadest ja internetist köökide vaatamine ja enda eelistuste kaardistamine
  2. Meeldivate värvide, toonide ja materjalide otsimine
  3. Funktsionaalsuse väljaselgitamine – milline tehnika vastab Sinu elustandarditele ning kui palju kappe, erilahendust ja töötasapinda vaja on
  4. Köögidisainisalongi väljavalimine ja nendega ühenduse võtmine
  5. Köögidisainerile oma visiooni selgitamine ja referentsmaterjali näitamine
  6. Hinnapakkumise saamine
  7. Nüüd on see koht, kus tuleb vastu võtta otsus, kas hinnapakkumine on sobilik või mitte.

1. Soovide kaardistamine

Kõigepealt tutvusin erinevate köögimööbli pakkujatega ja astusin sisse esimestesse teel asuvatesse salongidesse. Tuleb tunnistada, et neid oli vahva külastada, sest nii sai vaadata erinevaid lahendusi oma silmaga ning kõiki kappe ja uksi avada.

Kliendil ongi enam-vähem neli võimalust:

  1. Astuda sisse mõnda köögisalongi, valida välja sealsete lahenduste seast meeldivaim ja kohandada see oma kodu mõõtudega;
  2. Leppida kokku kohtumine mõne salongi või disainibürooga, tutvustada oma eelistusi ja soove ning lasta disainida custom made köök;
  3. Teha köök ise
  4. Soetada teise ringi köök

Minul puudub oskus kööki ise teha, kuid tean, mida soovin. Seetõttu sobib mulle custom made köök.

Kuidas mina omale meeldiva köögidisaini välja valisin? 

Mulle on alati meeldinud maalähedane, tume, raske, samas õhuline, avar ja tugev disain. Jah, nõustun, et nende märksõnade abil lõpplahendust on keeruline ette kujutada, aga ma proovin seda ka visualiseerida.

Minu peres on köök alati olnud maja süda. Selle ümber keerleb kogu elu. Nii ma olengi kööki vaimusilmas näinud - sooja ja hubase paigana. Nüüd tuli see tunne viimistlusmaterjalide ja vormiga edasi anda. Näiteks mõjub betoon sooja kivina, samas mõjuvad kivipinnad külmadena. Tõenäoliselt ei ole ma ainuke, kes sooja pinnana puitu näeb, järelikult peaks köögis ka puitu olema. Selleks, et mõlemad materjalid kokku viia, kasutaksin kappide ja sahtlite viimistluses tumedat halli värvi.

Esimesel pildil olevas köögis on kõik minu maitsele enam-vähem õige. Siin kasutatakse naturaalse viimistlusega materjale, seintel on vähe kappe, mis avarust loob, samas on seinas riiulid, kuhu igapäevaselt kasutatavad maitseainepurgid paigutada.

Teisel pildil olev köök on industriaalsema vibe’ga. Selle köögi puhul avaldab tugevat mõju kõrge lagi. Tugevalt mõjuvad massiivsed ja tumedaks värvitud laetalad ning samas toonis mängiv õrnalt romantilise disainiga köögimööbel. Jällegi annab köögile avarust tasapinna kohal olevate kappide puudumine.

Siinkohal mõistan ma täiesti, et tõenäoliselt on tegu eramajaga ja korteri tingimustes selline ruumiga priiskamine kõne alla ei tule, aga ideede kogumiseks on igasugused pildid ju teretulnud : )

Kolmandal pildil olev köök on lahendatud sarnaselt teisele. Siin on tugevaks elemendiks tellissein ja metallkarkassil kõrge köögilaud. Ruumi rahustab ja mahendab hele mööbel. Erilise elemendina on lakke riputatud vahva lühter, millele annab iseloomu taaskasutatud uks.

Neljas lahendus on teistsugune. Selle köögi märksõnadeks on avarus ning siledad ja puhtad pinnad. Köögi tasapind, mis ühtlasi on ka saar, on toetatud metallist jalgadele luues avara ilme. Kujutan ette, et selline köök asub avatud köök-elutoas. Köögi disainis on rõhku pandud igasuguste purkide, tehnika ja muu köögis asuvate asjade peitmisele, et köögimööbel tunduks olevat elutoa mööbel.

Kui olin oma soovid piltide abil kaardistanud, siis selgus, et mulle meeldivad industriaalsed ja elegantsed, ent soojad köögid. Selle teadmisega alustasin oma tulevikuköögi  3D mudeli koostamist, sest oskan kasutada niisuguseid programme. Kui sellised programmid tuttavad ei ole, siis saab väga hästi oma mõtted paberile käsitsi visandada. Kõige parem viis selleks on lõika-ja-kleebi lahendus. Kui leiad mõne huvitava pildi mõnest köögist, kraanikausist või viimistlusmaterjalist, siis lõika see välja, kleebi paberile ja kirjuta juurde, miks see sulle meeldib. Nii koguneb mõtetest ja ideedest kaust, mida on hea köögidisaineri juurde minnes kaasa haarata.

Järgmises postituses tutvustan, milliseks kujunes köögi esialgne lahendus ning kuidas toimus salongi valimine.