• Koduostu blogi
  • 24.07.2019
  • 3318 vaatamist

15 asja, millele esimese kodu ostmisel tähelepanu pöörata

Oma esimese kodu ostnud Maarja Abeli kogemused, õppetunnid ja soovitused.

Rahastamine

1. Korterit paberi peal ostes tuleb üle küsida, kas parkimiskoht asub korteriga samal krundil. Kui parkimiskoht asub eraldi krundil ning korteri ostmisel on plaan kasutada KredExi käendust, siis kahjuks KredEx seda ei käenda. Käendab ainult siis, kui korter ja parkimiskoht asuvad samal aadressil (nt parkimiskoht on maja all, maja ees). KredExi võimalustest räägin lähemalt siin.

2. Sissemaks ei ole ainus väljaminek – lisaks on broneeringutasu, notaritasu VÕL ja/või AÕL lepingu sõlmimisel, korteri hindamisakt, laenulepingu vormistamise tasu. Korteri kättesaamisel lisandub igakuine kindlustusmakse, kommunaalkulud ja pangalaenu tagasimakse.

3. Pank nõuab vähemalt 6 kuud stabiilset sissetulekut ja tähtajatut töölepingut.

YIT_Estonia_2019-15-märki-väljaminek.jpg

 

Ostmise protsess, muudatustööd

4. Maakleritelt tuleb kätte saada palju erinevat korterit puudutavat infot: kus asub parkimiskoht, panipaik, tehnosüsteemid, millised lisakulud korteri ostmisega kaasnevad, millal peab neid kulutusi tegema, mis saab siis, kui otsustad, et korterit enam ei tahagi jne.

5. Notari juurde minnakse selleks, et sõlmida arendaja ja ostja vahel leping. Põhimõtteliselt on arendaja kohustatud müüma korteri esmajärjekorras kliendile, kellega tal on sõlmitud notariaalne leping (vähemalt VÕL). Lisaks ei tohi arendaja korteri hinda muuta (vähemalt tõsta ei tohi). Notar selgitab ostjale tema õiguseid ja kohustusi, selgitab, kas ostja sai ikka kõikidest juriidilistest punktidest aru.

6. Muudatustöö on ehitustöö, mida klient saab arendajalt oma korteri ulatuses tellida. Teatud hetkest alates (tähtaja määrab arendaja) muudatustöid enam teha ei saa. Muudatuste alla läheb ka planeeringu muutmine, elektriskeemi muutmine (lampide ja pistikute asetus), kattematerjalid (parkett, plaadid, seinavärv) jms. Kui ostjal on soov, siis saab ta lisatasu eest palgata ka sisearhitekti. Küsi lisa müügispetsialistilt. 

7. Korteri vastuvõtmine – esimesel korteri ülevaatamisel tuleb kaasa arendaja esindaja, kes tutvustab korteriga seonduvat ning samuti vaadatakse korteri viimistluse kvaliteet üle. Kui 1,5 m kauguselt vaadates jääb silma mõni puudus, siis sellest tuleb arendaja esindajat samal hetkel teavitada, arendaja on kohustatud puudused kõrvaldama. Lisaks tutvustab arendaja esindaja, kus asuvad tehnosüsteemide (ventilatsioon, küte, kanalisatsioon) hooldamise luugid ja juhendid.

YIT_Estonia_2019-15-märki-muudatus.jpg

 

Planeering ja asukoht

8. Planeering – tee omale selgeks, mille jaoks korteri ostad, mitmekesi seal elatakse, kas asjad mahuvad ära.

9. Kodu valimisel ei vali inimene tegelikult korteri siseviimistlust või mööblit (seda on ju lihtne muuta), valik tehakse ikka asukoha pärast.

10. Kui ostad enda korteri tundmatusse piirkonda, siis tee esmalt piirkonnaga tutvust. Võimalusel üüri sinna piirkonda kasvõi lühikeseks ajaks korter, et ennast piirkonna plusside ja miinustega kurssi viia.

YIT_Estonia_2019-15-märki-asukoht.jpg

 

Kommunaalkulud

11. Korterit ostes tee endale selgeks, kui suureks kujunevad tulevikus kommunaalkulud (küte, vesi, prügi, jms).

12. Uusarenduse eelis võrreldes vana (paneelmaja) korteriga on see, et  ühistu kulude sees pole igasuguseid remondi ja muude laenude tagasimakseid.

YIT_Estonia_2019-15-märki-kommunaalkulud.jpg

 

Köök, panipaik, parkimine

13. Korterit saab osta nii köögisisustusega kui ka ilma. Ostes korteri, kuhu on arendaja poolt köögimööbel koos tehnikaga juba paigaldatud, sisaldub köök korteri hinnas ja sellele eraldi lisaraha kulutama ei pea (laenusumma katab ka köögi kulu). Kui soovid kööki enda maitse järgi kujundada, tuleb leida meelepärane köögitootja, kes pakub ka disainiteenust. Tema aitab valida sobiva köögitehnika, materjalid jne. Samuti tuleb köögitootjalt uurida, kas pakutakse ka tehnika ja torude ühendamise teenust.

14. Kindlasti uuri, kus asub ja kui suur on korteri panipaik. Panipaikade kohta saad lisa lugeda SIIT.

15. Tee selgeks, kas korteri hinnas sisaldub ka parkimiskoht. Kas tead, et parkimiskoht on likviidne vara – seda on võimalik osta ja müüa ühe kinnistu piires.

YIT_Estonia_2019-15-märki-köök.jpg