• Koduostu blogi
  • 06.05.2021
  • YIT Oyj
  • 413 vaatamist

Uue kodu valikul tasub arvestada ka neljajalgsete pereliikmetega

Kuidas saab korteriomanik tagada, et tema lemmikloom tunneb end uues kodus hästi?

Kui võti lukuaugus keerab, sibab kuueaastane Malta koer Pulmu ringutades ja haukudes vastu.

„Pulmu on tavaliselt jahmunud näoga, imestades, mis on juhtunud – kas ma olen siin üksi olnud?“ räägib YIT naabrijuht Sirkku Ollila, kes elab koos koera Pulmu ja mehe Esa Karjalaga Seinäjoki Jouppis Komiakorttelis.

Koroona ajal on inimesed võtnud palju lemmikloomi, iseäranis koeri. Meie lehes Koiramme avaldatud uudise järgi sündis Soomes 2020. aastal esimest korda rohkem kutsikaid kui lapsi. Kuidas neljajalgsed pereliikmed korrusmaja korterisse sobivad?

Maakoerast korrusmaja elanikuks

Pulmu tuli perre kutsikana, kui Ollila ja Karjala elasid veel Laihis oma majas. Ollila oli osaliselt pensionil ja pidi aasta pärast täielikult pensionile jääma.

„Mõtlesin, et on hea aeg võtta kutsikas, kui jõuan teda veel harjutada tööpäeviti üksi olema. Lisaks on oma majas lihtne koera toas puhtust pidama õpetada,“ räägib Ollila.

Korrusmajja koliti, kui Pulmu oli natuke üle aasta vana. Pulmu kohanes hästi – lifti kasutamine sai kohe selgeks ja tuttavad lõhnad juhtisid kiiresti oma kodu ukseni. Isegi postiluugist pudenenud saadetised ei sattunud tubli ja rahuliku koera hambusse.

Valjud hääled, nagu ilutulestiku raketid, äike ja hoovis kolistavad lumesahad, hirmutavad helide suhtes tundlikku koera, kuid oma maja tuttavatele häältele ei reageeri Pulmu üldse. Tänu heale heliisolatsioonile ei kostugi naabrite juurest ega trepikojast midagi.

„Kui ülakorruse naabrid pärast suve jälle linna tagasi kolisid, siis Pulmu natuke aega kuulatas ja imestas,“ muigab Ollila.

Hea heliisolatsioon on just lemmikloomaomanike seisukohalt eelis, sest haugatused ja käppade padin põrandal kuuluvad loomapidajate argipäeva. Marko Oinas YITst selgitab, et korrusmaja põhiomadused on tänapäeval sellised, et tavalised argihääled ei kosta ühest korterist teise niisama lihtsalt nagu vanades majades.

„Oleme saanud selle kohta klientidelt tagasisidet. Klient ei osanud arvatagi, et korrusmajas võib nii vaikne olla,“ lisab Oinas.

Hea põhilahenduse ja materjalide valiku abil muutub ka lemmiku argipäev mugavamaks

Malta koera valge kasukas on vihmase ilmaga sedamaid porine. Peale muidu toimiva põhilahenduse kiidabki Ollila eriti esikus paiknevat vannituba.

„Koer oskab minna otse duširuumi ootama, kui ma ütlen, et nüüd peseme käpad puhtaks,“ räägib Ollila.

Uut korterit ostes saab elanik mõjutada lemmiku heaolu näiteks pinnamaterjalide valiku kaudu. Koerakoolitaja Kikka Pitkänen Koirakoulu Koirankujest soovitab valida korterisse sellised põrandakattematerjalid, mis peavad vastu niiskusele ja küüntele. Kui korteris on trepid, tasub katta need libisemisvastase materjaliga, et vältida asjatuid pragusid ning kukkumisi, mis võivad koera hirmutada. Tehtud muudatused ei lihtsusta üksnes kutsikate, vaid ka vanade loomade elu.

„Kui mõelda korterile kogu koera elukaare seisukohast, siis tekivad loomal vananedes üldiselt samad probleemid nagu inimesel. Näiteks võib tal olla raske trepist kõndida. Seepärast on hea, kui need on juba enne turvaliseks muudetud,“ räägib Pitkanen.

YIT kodude arendamisel peetakse silmas ka karvaseid käppi

YIT püüab arvestada objektide arendamisel neljajalgsete pereliikmetega. YIT projektiarendusjuht Eila Lumme on koeraomanikega nende vajaduste teemal vestelnud.

„Koeraomanikud hindavad muu hulgas seda, et argipäev loomaga oleks lihtne ja turvaline – õuest tuppa tulek, söömine ja külas käimine. Lisaks on koeraomanikele tähtis, et kodu pinnamaterjalid sobiksid koerale ja oleksid vastupidavad, sest nii on omanikul vähem muret,“ loetleb Lumme.

Osa YIT objekte, nagu Helsingis Kuninkaantammis paiknevad Asunto Oy Helsingin Kuninkaanpolku ja Asunto Oy Helsingin Kuninkaankallio pakuvad lemmikloomaomanikele viimaste argipäeva lihtsustavaid teenuseid. 2021. aasta märtsi lõpus valmival objektil on ühe maja põhilahenduses mõlema korteriühistu elanikele kasutamiseks mõeldud eeskoda, kus on mugav näiteks pärast jalutuskäiku koera käpad puhtaks pesta. Ka asukoht otse metsa ja terviseradade külje all sobib suurepäraselt koeraga peredele. Kõigi korterite avarad ja klaasitud rõdud annavad näiteks kasside jaoks lisaruutmeetreid ning suurendavad nende turvalisust. Klientide kasutuses olevast YIT Plusi teenusest saab tellida lemmikloomahoiu teenust, kui näiteks akvaariumikalad peaksid vajama söötjat või koer jalutajat.

Koera jaoks on kodust olulisemgi võimalus jalutada

Jalutamine on Pulmu lemmiktegevus – väike koer jaksab tatsata isegi 10 km päevas. Seinäjoki ranna terviserajad jäävad Komiakorttelist vaid kiviviske kaugusele, lähedal asuvad ka Jouppilanvurori metsad ning värskes õhus liikumiseks sobiv maastik.

„Me ei valinud korterit ega elurajooni koera järgi, aga kui kolisime Jouppisse, saime aru, milline määratult hea maastik siin on. Selle saime juhtumisi kauba peale!“ selgitab Ollila.

Pitkäneni sõnul harjuvad koerad üldiselt korterieluga. Kuna koer igatseb looduse järele, toob Pitkänen ise korteri kõige tähtsama küljena välja seda ümbritsevad sportimisvõimalused, millega tagatakse ka koera heaolu üksi kodus viibides.

„Harilikult koer magab tööpäeva ajal. Kui loomaga on piisavalt liigutud ja tal on olnud eelmisel õhtul küllalt tegevust, kehalist aktiivsust ning ajutreeningut, ei teki tal vajadust üksi kodus olles mürgeldada.“