Kohalikud saidid:
Corporate site:

Lõhketööd

YIT Infra Eesti AS (endine Lemminkäinen Eesti AS) lõhketööde osakond (endine OÜ Lõhketööd) alustas tegevust 1992 aastal. Rohkem kui 20 aastaga on ta kasvanud üheks suurimaks lõhketöid tegevaks ettevõtteks Eestis. Pika aja jooksul on tehtud lõhketöid erinevates Eesti kohtades nii maal kui ka vees.

Omame hüdraulilisi puurpinke Sandvik DP 1100, Tamrock DHA 660, Tamrock Ranger 500, Tamrock Ranger 700 (3 tk), Tamrock Scout, millega puuritakse 45 mm – 127 mm puurauke vastavalt vajadusele. Puurpingid võimaldavad puurida ka erineva nurga all, vertikaalselt ja horisontaalselt lubjakivisse, dolomiiti, vajadusel ka graniiti. Puurpingid on varustatud tolmupüüdmise tsüklonitega, mis puurtolmu koguvad tsüklitesse ega lase tuulel tolmu laiali puhuda.

Lõhkamisel kasutame mitteelektrilist nn. “nonel lõhkamise süsteemi”, mis võimaldab lõhata laenguauke erineva viivitusega, tagades lisaks materjali ühtlasele kobestusele ka väiksema seismiliste lainete ebasoovitava mõju ümbritsevale keskkonnale. Kasutame nii kodumaiseid Orica tooteid kui ka impordime lõhkematerjale Tšehhi Vabariigist. Lihtlõhkeainet valmistame ise.

Lisaks on kasutusel ka pneumaatilised puurpingid Gardner Denver, mis töötavad suurte võimsate kopressorite Ingersoll Rand XL 850 ja Tamrock kaasabil. Kompressorid annavad õhku 24m3 ja 18m3/ minutis. Selliseid võimsaid kompressoreid renditakse ka muudeks töödeks.

Omame ka seismograafi, millega saab mõõta lõhketöödest tulenevat võimalikku seismikat.

Tuntumad tööobjektid on olnud Tallinna Lennujaama rekonstrueerimistööd, Tammsaare tee pikendus, Kunstimuuseumi Uue Hoone pinnasetööd (lõhatud 330 000 tonni lubjakivi), vanade elumajade, ehitiste ja korstende varistamine Tallinnas, Paldiskis, Aseris, Ahtmes, Kuressaares, Raplas, Kohtla-Järvel jm. Lõhketöödega on varistatud ka endise Lihakombinaadi kaks hoonet Tallinnas.

Lisaks tehakse igapäevast tööd paljudes karjäärides üle Eesti, kus kobestame puur- lõhketöödega lubjakivi ja dolomiiti.

AS Kunda Nordic Tsemendile kuuluvas Kunda Aru karjääris laadime ka oma lõhatud mäemassi (ca 1 500 000 t aastas) lisaks nii vagonettidesse kui ka autodele. Selleks on meil kasutuses suured, 55 tonnine frontaallaadur Volvo L350F ja 38 tonnine ekskavaator EC380DL ja 27 tonnine EC25DL.

Lisaks töötame Tallinnas Väo karjääris ja Tallinna lähistel Maardu paekarjääris, kus kobestame lõhketöödega lubjakivi. Pärnu maakonnas Anelema karjääris ja Paide maakonnas Eivere karjääris kobestame dolomiit. Saaremaal Koguva karjääris teostame samuti puur-lõhketööd.

Puurime ka postiauke ja maanduskontuure kõvasse pinnasesse.

Lisaks kõigele eelnimetatule projekteerime me lõhketöid. Meie projekti järgi lõhati näiteks süvaveepommid Tallinna lahes, Tallinn – Helsinki mereteel, uppunud miiniristlejal “Malõi Ohotnik”.

Eritöödest tahaks veel märkida lõhketöid vees. Lõhketöid on tehtud nii Roomassaare Sadamas, Virtsu Sadamas, Paldiski Sadamas, Tallinna Vanasadamas, Admiraliteedi Basseinis. Meriküla trassil Tallinna lahes süvistati 130 meetrit kaevikut samuti sügaval vees. 2008 aastal süvendati Abruka saarel veealuste lõhketöödega sealse sadama akvatooriumi.

Viimastel aastatel oleme kasutanud erinevatel objektidel Eestis kokku üle 700 tonni lõhkeainet aastas.

KONTAKT

Lõhketööde üksus

Andres Leht
üksuse juht
Tel. +372 670 9000
Faks +372 601 4920
E-post: andres.leht@yit.ee

Sulge