• EE Articles
  • Uudised
  • 09.03.2021
  • AS YIT Eesti

Koolis võid ju kõike seda õppida, aga seda, kuidas maja päriselt püsti läheb, näed ikkagi alles kohapeal

Ootame enda juurde praktikale eelkõige noori, kes on kõrgkoolis teisele kursusele jõudnud – nii saame olla kindlad, et oled omandanud lisaks üldainetele ka ehitusalased põhitõed, mis sind praktikaks ette valmistavad. Mõnikord juhtub aga ka nii, et meie praktikantide sekka satub mõni ülientusiastlik ja hakkaja noor, keda pole südant enam ära saata. Nii juhtus ka objektiinsener-praktikant Sandriga – kui ikka ehitusobjekti nähes silm särab, siis tuleb võimalus leida!

“Koolis võid ju kõike seda õppida, aga seda, kuidas see päriseluga haakub ja kuidas maja päriselt püsti läheb, näed ikkagi alles kohapeal,” oli Sander alustades uudishimulik. Täna on ta oma elu esimese ehitusobjekti lõpusirgel. Milliste teadmiste võrra on ta oma praktikakogemuse jooksul rikkamaks saanud ning kuidas aitab see teda õpingutes?

Saame tuttavaks – kes sa oled ja mis sind ehitusmaailma juures köidab?

Minu nimi on Sander Tambik ja olen tudeng TalTechis, ehitiste projekteerimise ja ehitusjuhtimise alal. Viimased 9 kuud olen tegutsenud objektiinsener-praktikandina YIT Tähesaju MotorCenteris. Valik ehitusvaldkonna kasuks oli minu jaoks üsna loomulik ja loogiline: olen alati olnud kõige tugevam just reaalainetes ning ka minu perekonnas on paljud inimesed ehitusega seotud. Küll teedeehituses, aga mulle hakkasid enam huvi pakkuma just hooned. Kui asusin TalTechi õppima, teadsin juba esimesel semestril, et tahan võimalikult kiiresti erialase töö ära proovida, et saaksin ka päriselus ära testida, kas see valdkond tõepoolest mulle sobib – seni olen väga rahul.

Mis on Sinu YIT-ni jõudmise lugu?

Esimesel ülikooliaastal toimus koolis karjääripäev, kus oli väljas ka YIT meeskond. Olin juba varem neist kuulnud, aga seal sain tuttavaks ka esimeste inimestega nende tiimist ja jäi väga hea mulje. Kui suvi jõudis lähemale ning hakkasin praktikakohta otsima, siis oli karjääripäeval kuuldu hästi meeles ja YIT oli minu esimeste valikute seas. Praktikale pääsemise osas olin veidi skeptiline, sest paljud minu sõbrad olid koroona-aasta tõttu oma praktikataotlustele mitmeid eitavaid vastuseid saanud ning olin äsja alles lõpetanud oma esimese ülikooliaasta. Seda suurem oli minu üllatus, kui mind kohe pärast esimest kandideerimist vestlusele kutsuti ja tööd pakuti – eks see on suurfirmade üks plusse, et ka raskematel aegadel on alati töökäsi vaja.

Kas mäletad veel, milline nägi välja Sinu esimene päev?

Oma esimesel tööpäeval läksin esmalt kontorisse, kus sain esimesed koolitused tööohutusjuhilt, kes selgitas ära, mida platsil tulevikus kindlasti tähele panna. Seejärel sain kohe “tööpõllule” minna platsi üle vaatama, mis ei ole lihtsalt sõnakõlks – toona oligi MotorCenteri asemel seal vaid põllumaa. Tänase seisuga on ehitustööd Tähesajus lõppenud ja meie kontorisoojak on juba ära viidud, jäänud on veel lõpudokumentatsiooni vormistamine.

MotorCenter Tähesaju_droon.jpg

Räägi palun natuke sellest, millised tööülesanded Sind praktikandina ees ootasid?

Töövestlusel arutades leidsime, et minu praktikaprojektiks võiks saada Tähesaju MotorCenter ja kuna meil ka projektijuht Veikoga hästi klappis, siis nii saigi. Ma arvan, et minu praktikakogemus oli päris unikaalne, sest kui traditsiooniliselt töötavad praktikandid koos projekti- ja objektijuhiga, siis töötasime esimesed kuud projektijuhiga kahekesi, objektijuht Henrik lisandus tiimi alles septembris. Nii sain kohe oma esimese praktilise kogemuste esimestel kuudel päris palju ise teha.

Algul oli väga mitmeid hangetega seotud tegevusi: mahtude arvutamisi, hinnapäringuid, suhtlust alltöövõtjatega ning platsikava ning -jooniste tegemist ning jälgimist. See tähendas siis väga palju arvutitööd, mis on osa iga objektiga alustamisest. Mida aeg edasi, seda rohkem vastutust sain juurde, näiteks jäi minu hooleks ehituspäevikute täitmine ning ehitusplatsi valvamine, suur osa suhtlusest alltöövõtjatega. Tänaseks on objekt valmis ja järgmised kuu aega pühendume jälle arvutitööle, et kõik korrektselt ära vormistada ja alltöövõtjatelt kogu teostusdokumentatsioon koguda.

Kas koroonapiirangud mõjutasid teie tööd kuidagi eriliselt?

Platsil on õnneks palju ruumi, nii et kindlasti piirasid need nõuded meid vähem, kui näiteks inimesi kontorites. Sellegipoolest olime ettevaatlikud ja hoidsime distantsi, desinfitseerisime, kandsime maske. Piirasime ka suhtlust alltöövõtjatega ja jälgisime hoolega, kes ning millisel juhul soojakus viibib.

Keda pead Sa enda mentoriteks? Millised nende õpetustest on Sulle kõige eredamalt meelde jäänud?

Minu praktika jooksul ongi põhilisteks mentoriteks olnud projektijuht Veiko, kellega tutvusin juba töövestlusel ning objektijuht Henrik. Nad on mõlemad väga värvikad kujud – projektijuht on väga pikaajalise kogemusega ekspert ja oskab kõiki võimalikke probleemkohti jube hästi ette näha, mille peale ise alustava spetsialistina ei tulegi. Objektijuht õpetab teisiti oma nooruse ja ambitsioonikusega, millel on selline teravus juures. Tema on mulle olnud eeskujuks eelkõige selle poolest, et näidata, millist iseloomu võiks ehituses olla. Kuidas hoida tugevat selgroogu ja tagada, et kõik valmib õigeaegselt.

Mis Sulle YIT kui tööandja puhul kõige enam meeldib?

Mulle on kõige parema mulje jätnud just see, et YIT praktikandid pole suvalised töövarjud, vaid saan tegeleda päris asjadega, millel on mõju. Minu jaoks oligi kõige põnevam osa see, kui objektijuht andis vastutust juurde ja sain ise tegeleda rennide projekteerimisega. Praktikakogemus, mille jooksul läbid konkreetsed praktilised tegevused ja omandad oskused. Koolis võid ju kõike seda õppida, aga seda, kuidas see päriseluga haakub ja kuidas maja päriselt püsti läheb, näed ikkagi alles kohapeal.

Motorcenter Tähesaju.jpg

Alates sügisest naasid Sa praktika kõrvalt tagasi kooli. Kas praktikat ja õpinguid on keeruline ühildada?

Kuna septembrist lisandus tiimi ka Henrik, ei olnud sellest probleemi, kui mina enam kooli kõrvalt täiskohaga panustada ei jõudnud. Tema liitumisega läks kohe hulga lihtsamaks, sest kolm inimest on ikkagi kolm inimest. Sellegipoolest on see selline omamoodi ajaplaneerimise meistriklass, et kuidas nii töö, kooli kui huvialade jaoks piisavalt aega leida.

Seni on väga vedanud, sest distantsõppega on võimalik logistika pealt kõvasti aega säästa ning mul läks hästi ka tunniplaaniga, sest mul on olnud igal nädalal võimalik koguni kaks täistööpäeva teha. Töökogemus annab õpitule väga hea praktilise külje juurde. Kuna lõpetan momendil alles II kursust, oleme tegelikult alles värskelt jõudnud nende ainete juurde, kus süvitsi ehituse juurde läheme: seepärast saan aru, et võibolla on esimesel aastal natukene vara oodata, et kool oleks sind konkreetselt ette valmistanud selleks, mis tööl saama hakkab. Aga kindlasti on töökogemus aidanud mind teadmiste omandamisel, sest tean, et ei õpi lihtsalt mingit tuima teooriat, vaid saan väga palju paralleele tõmmata sellega, mida olen platsil päriselt näinud.

Millised on sinu huvialad? Kas need on ka ehituses Sulle kuidagi kasuks tulnud?

Mulle meeldib sporti teha. Olen pikka aega purjelauasõiduga tegelenud, talvisel hooajal naudin lumelauatamist. Tänavune Eesti talv on selleks ideaalne olnud! Samuti veedan suure osa oma vaba aega jõusaalis. See on kindlasti mulle õpetanud, kuidas oma tegemistes järjepidev olla – kui millegagi juba alustan, siis teen selle lõpuni. Olen paralleele tõmmanud ka sellega, et nii jõusaalis kui ehituses tuleb tulemustega kannatlik olla. Algul võib tunduda, et asi ei edene, aga kui edasi pingutad, siis lõpuks hakkavad tulemused tulema.

Tulles tagasi sinu praktikakogemuse juurde, siis kui saaksid anda mineviku-endale kui alustavale YIT praktikandile ühe nõuande, mis aitaks praktikakogemuse veel paremaks teha, siis mis see oleks?

Topi oma nina IGALE poole! Kui sul juba on kord võimalust seal platsi peal olla, siis proovi võimalikult vähe arvutis ja soojakus veeta, seda saab kodus ka teha. Ole platsil ja vaata, kuidas protsess kulgeb – seda parema ülevaate saad, kuidas ikkagi üks maja lõpuks valmib. Ja kui mingeid küsimusi tekib, siis tasub alati suu lahti teha ja küsida, nii õpib kõige rohkem. Aga tasub ka ennast usaldada, et kui sulle on see vabadus ja vastutus antud, siis kasuta seda.